Mermerno šetalište u centru Sokobanje i ove godine bilo je ispunjeno duhom prošlosti, ukusima detinjstva i rukama koje čuvaju ono što jesmo – kroz 42. Nacionalnu manifestaciju „Zlatne ruke“. Ovaj jedinstveni sabor narodnog stvaralaštva, starih zanata i tradicionalnih jela okupio je više od 100 takmičara i izlagača iz svih krajeva Srbije, ali i iz sokobanjskih sela, uz veliki broj posetilaca i turista.
Učesnici su se takmičili u tri glavne kategorije: priprema starih jela, domaća radinost i očuvanje starih zanata, a na štandovima su izlagani i proizvodi od šumskog voća, rakije, likeri, kolači, rukotvorine i autentični predmeti iz prošlih vekova.
Iako su pažnju posetilaca privukli brojni štandovi bogati domaćim jelima, rukotvorinama i starinama, srca publike osvojila je dvanaestogodišnja Julijana Stanojević iz Sokobanje. Njena nežna ruka izrađuje narukvice, igračke i kesice s lavandom, a kako sama kaže:
„Zaljubila sam se u ovaj zanat prošle godine. Sve pravim sama, a moja mama pravi melem. Mnogo volim ručne radove, jer su prelepi i jedinstveni.“
Julijana je osvojila prvu nagradu u kategoriji „Ručni rad rađen tokom manifestacije“, i postala simbol nade da tradicija u Sokobanji ima svetlu budućnost.
Posebno priznanje u kategoriji pripreme jela sokobanjskog kraja pripalo je Andrijani Ivković iz sela Mužinac, koja je na svom štandu imala pravo bogatstvo ukusa: belmuž, cicvaru, svinjske i bobove pihtije, domaću slaninu, sir, gibanicu, uštipke, pogaču, ajvar, trljanicu, sarmice u vinovoj lozi, prebranac, vanilice, pivčiće… Sve je pripremila sama, po receptima svojih baka, majke i svekrve.
„Volim da spremam, najviše cicvaru, belmuž i trljanicu. Ovo mi je prvo takmičenje, i veliko je zadovoljstvo što sam deo ove manifestacije“, rekla je Andrijana, koja je očekivala samo zahvalnicu a osvojila je prvu nagradu.
U disciplini pripreme jela iz Srbije, pobedila je Nelica Petrović iz Vasilja kod Knjaževca, dok je nagrada za najočuvaniji i najoriginalniji eksponat pripala Marini Pejčić iz Babušnice za ženski haljetak. U kategoriji primene etno-motiva na savremenim odevnim predmetima, pobedila je Dragica Grkajac iz Kraljeva za haljinu sa vezenim etno motivima. Za najbolji vez nagradu je odnela Dragica Bjeković iz Lazareva kod Zrenjanina.
Članovi žirija bili su: predsednik žirija Dušan Pavlović, te Dejan Krstić i Nadica Stojković, koji su, kako su istakli, imali izuzetno težak zadatak jer su nijanse odlučivale između ukusnih jela i brojnih izvrsnih radova .
Predsednik opštine Sokobanja, Miodrag Nikolić, izrazio je zadovoljstvo što manifestacija traje već više od četiri decenije:
„Zahvaljujući vrednim domaćicama i ljudima iz našeg kraja, manifestacija traje već 42 godine. Ona nije samo takmičenje u pripremi tradicionalnih jela, već i očuvanje naše kulturne baštine. Drago mi je da učesnici dolaze iz svih delova Srbije, i da naša manifestacija postaje prepoznatljiva širom zemlje.“
Direktorka Kulturnog centra Sokobanja, Daliborka Stevanović, istakla je koliko „Zlatne ruke“ znače za očuvanje kulturne baštine:
„Više od 40 godina ova manifestacija neguje izvornu kulturu Srbije. Posebno je važno što se kroz jednu od kategorija takmičenja čuvaju autentična jela sokobanjskog kraja. Nagrada za najbolje jelo nosi ime Goluba Radovanovića, osnivača i vizionara, koji je još osamdesetih godina prepoznao potrebu da Sokobanja dobije manifestaciju posvećenu narodnoj kulturi. Bio je među retkima koji su znali koliko je važno sačuvati znanja i veštine koje su nam preci ostavili u amanet. Njegov doprinos je nemerljiv i njegovo ime s pravom ostaje upisano u temelje ove manifestacije.“
Stevanović je najavila i osnivanje nove nagrade:
„Po uzoru na rad naše pokojne novinarke Ljiljane Nikolić, sledeće godine će biti pokrenut literarni konkurs ‘Miris moga kraja, miris zavičaja’, kao deo manifestacije, u znak sećanja na njen doprinos i ljubav prema Sokobanji i narodnoj tradiciji. Inicijativu za ovu nagradu pokrenulo je Udruženje građana ‘Preobraženje’, a mi ćemo s ponosom uvrstiti ovaj konkurs u program, kao još jedan način očuvanja identiteta i sećanja na ljude koji su živeli za svoj kraj.“
Direktor Turističke organizacije Sokobanja Ljubinko Milenković podsetio je na istorijat manifestacije:
„Zlatne ruke su najstarija manifestacija ove vrste u Srbiji. Prva je održana 1982. godine, a jedino nije održana 2020. zbog pandemije. TOS je dugo organizovao slične manifestacije, ali smo se dogovorili da ‘Zlatne ruke’ ostanu tamo gde su i nastale – u Sokobanji. Ovo je manifestacija sa dušom, koja živi i govori o istoriji naroda kroz jela, predmete i zanate.“
Manifestaciju je dodatno ulepšao nastup Pevačke grupe „Lepterija“ -KUD-a „Soko“, dok su svi izlagači nakon takmičarskog dela nastavili da izlažu i prodaju svoje proizvode do večernjih sati.
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!