Danilo Kiš, 90 godina od rođenja – izložba u Sokobanji

Pre 90 godina, 22. februara, 1935. u Subotici, rođen je Danilo Kiš, moderni klasik srpske i svetske književnosti. Na Cetinju je završio gimnaziju, a studirao je u Beogradu, gde je bio prvi diplomirani student Svetske književnosti.

Kiš je započeo kao pesnik, da bi se od početka šezdesetih godina okrenuo prozi: kratkim pričama i pripovetkama, novelama i romanima. Prve Kišove knjige objavljene su 1962. godine, kada su se u jednom tomu pojavili kratki romani Mansarda i Psalam 44. Potom slede romani „Bašta, pepeo”, 1965. i „Peščanik”, 1972., zajedno s knjigom kratkih priča „Rani jadi” iz 1970 godine, koji oživljavaju detinjstvo  usred logorskog užasa u Drugom svetskom ratu.

Novele u „Grobnici za Borisa Davidoviča“ iz 1976. i „Enciklopediji mrtvih“ iz 1983. godine i u  knjizi „Lauta i ožiljci“ posthumno objavljenoj 1994. godine, govore o staljinističkim montiranim procesima i čistkama.

Uporedo s pisanjem proze, Kiš je sve vreme pisao autopoetičke eseje, dragoceno svedočanstvo o njegovom životu i delu. Kišov autopoetički opus jedan je od najvažnijih opusa te vrste u ukupnoj istoriji srpske književnosti. Pored nekoliko knjiga eseja i knjige razgovora „Gorki talog iskustva“, posebno mesto u ovom opusu ima polemička knjiga „Čas anatomije” izdata 1978.

Kiš je pisao drame i filmske scenarije, prevodio je s francuskog, mađarskog i ruskog jezika. Kišove knjige prevedene su na veliki broj svetskih jezika, u izdanjima vodećih svetskih izdavača i u edicijama modernih klasika svetske književnosti.

Za roman „Peščanik” dobio je NIN-ovu nagradu za roman godine, za „Grobnicu za Borisa Davidoviča“ Goranovu nagradu, za „Čas anatomije“ Nagradu Željezare Sisak, za „Enciklopediju mrtvih“ Andrićevu nagradu. Za ukupan književni rad dobio je Nagradu „Skender Kulenović”, „Sedmojulsku nagradu” i Nagradu AVNOJ-a. Dobio je i niz međunarodnih književnih nagrada, među kojima i „Veliki Zlatni orao grada Nice” za ukupan književni rad, francuski Orden Viteza umetnosti i književnosti, italijansku književnu nagradu „Tevere” i nagradu „PEN Bruno Šulc” koja mu je dodeljena u Americi. Bio je dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, od 1988.

Povodom 90 godina od rođenja Danila Kiša, sokobanjska biblioteka „Stevan Sremac“ predstaviće  izložbu autorke  Olge Krasić Marjanović,  u četvrtak, 17. jula, u Galeriji-legatu Miluna Mitrovića, sa početkom u 20 časova.  Izložbu će  otvoriti direktorka Narodne biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov.

Izložba će biti otvorena do 3. avgusta.

foto plakat, BanjskiŽurnal

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!