Završena manifestacija „Sveti Jovan Biljober“ – Priroda, znanje, moć bilja i tradicija

U Sokobanji je od 3. do 7. jula održana 31. po redu manifestacija „Sveti Jovan Biljober“, jedinstvena svečanost koja spaja lekovito bilje, nauku, tradiciju i narodnu veru u prirodu kao izvor zdravlja i snage. Ponedeljak, 7. jul, dan Svetog Jovana Krstitelja, poznat u narodu kao Sveti Jovan Biljober, bio je centralni i završni dan ove lepe manifestacije. Uprkos ekstremno visokim temperaturama koje su dostizale 40 stepeni, Sokobanja je još jednom potvrdila svoju ulogu domaćina najveće biljne svetkovine u ovom delu Srbije.

U ranim jutarnjim satima organizovan je uspon na Šiljak, najviši vrh Rtnja, koji je i ovog puta bio izazov, ali i inspiracija za sve učesnike. I pored vrućine, tridesetak najupornijih planinara osvojilo je vrh. Nakon povratka, zajedno sa ostalim posetiocima, učestvovali su u Kvizu znanja o lekovitom bilju, održanom u podnožju planine. Učesnici su pokazivali znanje o biljkama koje su tokom prethodnih dana upoznavali na terenskim izletima i predavanjima. U duhu fer nadmetanja i edukacije, izdvojili su se najbolji: Prvo mesto osvojila je Nevena Lakić, drugo mesto pripalo je Marku Stevanoviću a treće mesto zauzela je Julijana Stanojević.

Uveče je održana svečana završnica u amfiteatru Zavičajnog muzeja, kojoj je prethodila parada princeza biljarica centrom Sokobanje. U svečanim nošnjama i okićene biljem, devojčice i devojke izazvale su oduševljenje okupljenih prolaznika.

Potom je usledio izbor Princeze Biljarice, koji se odvija na jedinstven način – učesnice nasumično izvlače koverte sa poljskim cvećem, a biljka koju izvuku određuje ko će poneti titulu princeze, prve ili druge pratilje. Princeza Biljarica 2025 postala je Amelija Stanojević, Prva pratilja – Lola Milosavljević a druga pratilja – Dunja Gmitrović.

Iako je tradicionalno takmičenje u pletenju Ivanjdanskih venčića jedno od najlepših segmenata večeri, ove godine ono je bilo simbolično – zbog suše i sunca, ispletena su samo tri venčića i to od suvog cveća. Najlepši venčić ispela je Ana Goljević, drugo mesto osvojila je Vera Simić a treće Nevena Vlajić Lakić.

Veče je zatvorio nastup KUD-a „Soko“, čiji su mlađi ansambli izveli igre iz raznih krajeva Srbije, donoseći radost, ritam i emociju.

Ove godine manifestacija je trajala pet dana i počela je Sajmom lekovitog bilja, meda i zdrave hrane na mermernom šetalištu, gde su proizvođači iz cele Srbije izlagali i promovisali svoje proizvode posetiocima Sokobanje, nudeći sve od čajeva, melema, tinktura i pčelinjih proizvoda, do prirodne kozmetike i rukotvorina.

Tokom narednih dana, organizatori – TO Sokobanja, Udruženje za lekovito bilje „Dr Jovan Tucakov“ i preduzeće „Adonis“,od prošle godine uz podršku Kulturnog centra „Sokobaja“ ,pripremili su izlete za učesnike edukativnog seminara. Tako su u petak organizovane terenske posete Ozrenu i Devici, u subotu Sesalačkoj pećini, a u nedelju Javoru i Velikoj Porici. Učesnici su, pod vođstvom vodiča i stručnjaka, upoznavali raznovrsnu floru sokobanjske kotline.

U maloj sali stare škole svakog dana u 18 časova održavana su stručna predavanja. Učestvovali su najeminentniji stručnjaci iz oblasti botanike, farmacije i zaštite prirode, uključujući predstavnike Instituta za botaniku, Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Farmaceutskog fakulteta iz Beograda. Pored klasičnih predavanja, veliki deo seminara odvijao se u prirodi, gde su učesnici direktno na terenu učili o biljkama, njihovom staništu i lekovitosti.

Jedan od vodiča, Branko Jotić, istakao je značaj prirodnog bogatstva ovog kraja:

„Srbija je centar biodiverziteta, ali Rtanj posebno odskače. Njegova krečnjačka podloga i raznolik teren čine da ovde imamo izuzetno bogatu i raznovrsnu floru. Ljudi ovde uče ne samo o lekovitim biljkama, već i o retkim vrstama koje se sreću samo u ovom delu Srbije.“

On je dodao i izuzetno značajnu vest:

„Pronašli smo biljku za koju smatramo da bi trebalo da bude u Crvenoj knjizi flore Srbije. Ne mogu još da otkrijem o kojoj je tačno reč, ali se nalazi u visinama blizu samog vrha. To pokazuje koliko Rtanj još uvek krije prirodne dragocenosti koje treba zaštititi.“

Jotić je upozorio i na neodgovorno branje pojedinih biljnih vrsta:

„Biljke kao što je rtanjska metvica su prekomerno brane u pogrešno vreme. To je dovelo do smanjenja njene populacije, a to se dešava i sa drugim vrstama. Bilje se mora brati pravilno – u pravo vreme i u ograničenim količinama, jer u suprotnom dovodimo u opasnost celu biljnu zajednicu.“

Direktor TO Sokobanja, Ljubinko Milenković, podsetio je na tradiciju:

„Ivanjdanski venčić mora da ima najmanje sedam različitih biljaka – hajdučku travu, ruzmarin, vranilovu travu, Ivanjsko cveće, i po mogućstvu jednu crvenu ružu, koja simbolizuje ljubav. Taj venčić se stavlja na ulazna vrata doma i veruje se da štiti ukućane tokom cele godine.“

 

Trideset prva manifestacija „Sveti Jovan Biljober“ bila je više od događaja, bila je svedočanstvo o tome koliko priroda može da ujedini ljude, podseti ih na korene i nauči ih poštovanju prema onome što raste tiho, a leči snažno.

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!