Sokobanja dobija najduži panoramski put u Srbiji i ekološko-edukativni centar uz podršku EU

Sokobanja uskoro postaje bogatija za dva velika infrastrukturna i ekološka projekta zahvaljujući sredstvima Evropske unije. U Ministarstvu regionalnog razvoja i javnih radova Republike Bugarske, u kancelariji Uprave za teritorijalnu saradnju, juče je potpisan ugovor o finansiranju projekta „Natural and cultural tourism potentials as the basis for development of cross border region“ – „Prirodni i kulturni turistički potencijali kao osnova razvoja prekograničnog regiona“.Ugovor je u ime Turističke organizacije Sokobanja potpisao direktor Ljubinko Milenković, potvrđujući time angažman i vođstvo ove institucije u realizaciji projekta.

Ovaj prekogranični projekat realizuje se u okviru programa INTERREG VI-A IPA Bugarska–Srbija, a Evropska unija ga kofinansira sa čak 85 odsto sredstava. Partneri u projektu su pet organizacija, tri iz Bugarske i dve iz Srbije, među kojima je Turistička organizacija Sokobanja u ulozi vodećeg partnera i Sokobanjsko ekološko društvo, dugogodišnji saradnik u brojnim ekološkim inicijativama.

Jedna od ključnih aktivnosti projekta na srpskoj strani biće trasiranje i opremanje najdužeg panoramskog puta u Srbiji, koji će povezivati planinske masive Ozren i Devicu. Ovaj put biće osmišljen po uzoru na najsavremenije planinske i pešačke staze u zapadnoevropskim zemljama.

Poseban akcenat biće stavljen na očuvanje prirodnih resursa, uz poštovanje svih uslova i smernica Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Posetioci će imati priliku da uživaju u autentičnom kontaktu s prirodom, uz minimalan uticaj na okolinu. Staza će omogućiti upoznavanje sa prirodnim retkostima ovog kraja na potpuno održiv način.

Uporedo sa trasiranjem panoramskog puta, Sokobanjsko ekološko društvo će kroz adaptaciju stare osnovne škole u selu Radenkovac realizovati još jedan značajan segment projekta – Ekološko-edukativni centar. Ovaj objekat biće otvoren za mlade, turiste, naučnike, organizacije civilnog društva i sve one koji žele da uče o zaštiti prirode i održivom razvoju.

Centar će služiti kao baza za edukaciju, istraživanja i promociju prirodnih vrednosti sokobanjskog kraja, čime se dodatno jača uloga lokalne zajednice u procesu očuvanja životne sredine.

Sa bugarske strane, partneri na projektu su Fondacija „Montana – Utre“, Opština Vršeč i Narodno čitalište „Hristo Botev“, što dodatno osnažuje regionalnu saradnju u oblasti turizma i zaštite prirode.

Ukupan budžet projekta iznosi 621.229,96 evra, od čega je 389.885,24 evra namenjeno aktivnostima na teritoriji Sokobanje, koje će sprovoditi Turistička organizacija i Sokobanjsko ekološko društvo. Realizacija projekta traje 24 meseca, a početak je zakazan za 1. jul 2025. godine.

Ovaj projekat predstavlja značajan korak ka daljem razvoju Sokobanje kao održive turističke destinacije, koja uspešno spaja očuvanje prirodnih resursa sa modernim turističkim trendovima. Kroz regionalnu saradnju, inovativne sadržaje i posvećen rad lokalnih organizacija, Sokobanja još jednom potvrđuje svoju ulogu lidera u promociji odgovornog turizma i zaštite životne sredine.

Foto: TOSB

 

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!