Sesalačka pećina kao primer odgovornog turizma

U istočnom delu Sokobanjske kotline, nalazi se speleološki dragulj naše zemlje-Sesalačka pećina. Ovaj prirodni fenomen, dug 516 metara, uskoro ulazi u novu fazu razvoja zahvaljujući planu izgradnje vizitorskog centra i usvajanju plana upravljanja za narednu deceniju. Turistička organizacija Sokobanja je, uz podršku Ministarstva turizma i omladine koje je obezbedilo devet miliona dinara kroz potpisani ugovor, započela pripreme za realizaciju projekta koji povezuje očuvanje prirode sa odgovornim turizmom. Kako je istakao direktor Turističke organizacije Sokobanja Ljubinko Milenković, očekuje se da projekat bude završen najkasnije do marta 2026. godine, a postoji nada da bi, ukoliko vremenske prilike i tenderske procedure dozvole, radovi mogli biti privedeni kraju i pre kraja 2025. godine.

Pećina je proglašena Spomenikom prirode i stavljena pod II stepen zaštite čime su predviđene mere aktivne zaštite, revitalizacije i ograničenog korišćenja prirodnih resursa.

Vizitorski centar će omogućiti turistima da, putem kamera, zavire u nepristupačne delove pećine i upoznaju jedinstven svet njenih stanovnika , pre svega, slepih miševa čije porodiljske kolonije imaju ogroman značaj za očuvanje biodiverziteta.,što je čini jednom od najvažnijih letnjih reproduktivnih skloništa širom zemlje. U njoj je zabeleženo prisustvo četiri vrste beskičmenjaka, uključujući i naučno značajnu, endemsku vrstu pseudoškorpije Neobisium deltshevi.

Na zaštiti ovog jedinstvenog podzemnog ekosistema aktivno radi i Sokobanjsko ekološko društvo, koje godinama ukazuje na značaj očuvanja staništa slepih miševa i drugih zaštićenih vrsta koje nastanjuju pećinu. Kroz edukativne kampanje, terenska istraživanja i saradnju sa relevantnim institucijama, SED doprinosi očuvanju prirodnog nasleđa opštine Sokobanja. Na njihovoj internet stranici redovno se objavljuju podaci i preporuke za odgovorno ponašanje posetilaca, kako bi se očuvala osetljiva flora i fauna ovog područja.

Vizitorski centar u Sesalcu biće multifunkcionalan prostor, mesto edukacije, promocije i podrške zaštiti prirode. Planirano je i uređenje tržnice u njegovom sklopu, gde će lokalni proizvođači moći da ponude autentične proizvode, dok će turisti imati priliku da se opreme suvenirima i informativnim materijalom.

Paralelno s tim, izradiće se tehnička dokumentacija za uređenje pristupnih staza, zameniće se dotrajali rekreativni mobilijar, a posebna pažnja biće posvećena očuvanju veštačke akumulacije na Zarvinoj reci, koja trenutno negativno utiče na prirodnu ravnotežu u ovom području.

Ovaj sveobuhvatni projekat ima za cilj ne samo unapređenje turističke ponude Sokobanje, već i stvaranje uslova za održivo upravljanje prirodnim dobrima. Stavljanjem Sesalačke pećine pod zaštitu, izgradnjom vizitorskog centra i sprovođenjem edukativnih aktivnosti, Sokobanja pokazuje da razvoj turizma može i mora ići ruku pod ruku sa očuvanjem biodiverziteta. Posetioci će imati priliku da na odgovoran način dožive jedinstvenu prirodu ovog područja, dok će lokalna zajednica dobiti novu šansu za razvoj i promociju svojih potencijala. Sesalačka pećina tako postaje primer kako se prirodne vrednosti mogu očuvati i valorizovati , u korist prirode, nauke i ljudi.

Foto: Anastasija Petrović i TOSB

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!