Goran Petrović, sokobanjski učitelj i pesnik, prirediće svojim čitaocima veče poezije i proze na dijalektu u ponedeljak, 14. aprila od 19.00 sati u sali stare osnovne škole „Mitropolit Mihailo“.
Goran će imati i goste te večeri koji će govoriti o poeziji, jeziku, pisanju na dijalektu i Goranovom radu, a to su Jovana Bojović Joksimović, doktor filoloških nauka, naučni saradnik Instituta za srpski jezik Srpske akademija nauka i umetnosti i Dejan Krstić, doktor etnoloških i antropoloških nauka, naučni saradnik Narodnog muzeja u Zaječaru.
Goran Petrović, profesor razredne nastave, rođen je u Sesalcu i svoje selo je utkao u pesme i priče, da se ne zaboravi živa reč njegovih predaka i meštana, da se u stihovima i rečenicama zadrži nekadašnji život njegovih seljaka, svaka muka i tegoba, svaka suza i uzdah, radost, sreća.
Napisao je monodramu „Stani goro“, na dijalektu,i izvodio je više puta u okviru Banjskog kulturnog leta.
Godine 2022. izdao je zbirku priča i pesama „Igra s orlovima“.
,
U Leskovcu je 2024.godine osvojio prvu nagradu žirija na festivalu „U ritmu dijalekta“ za pesmu „Moje seljanke“, a iste godine i prvu nagradu žirija na festivalu „Preobraženjsko pojanje u Nišu“ za pesme pisane na dijalektu kao i nagradu „Slovo hvale i zahvale“ za priče u prozi.
Početkom ove godine dobio je zahvalnicu Ogranka Vukove zadužbine u Zaječaru za rad na očuvanju lokalnog govora i očuvanju izvornih pesama i igara sokobanjskog kraja.
Goran radi kao učitelj u sokobanjskoj osnovnoj školi i član je Amaterskog ,, SB“ pozorišta.
Ljubitelji Goranove poezije u Sokobanji dugo su čekali da, nakon monodrame „Stani goro“, uživaju i u njegovim stihovima pisanim na dijalektu. Ponedeljak veče, od 19 sati, u sali stare osnovne škole.
foto plakat, fb Goran Petrović
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!