Otvorena jubilarna 30. Umetnička kolonija „Sokograd“: Tri decenije umetnosti i lepih uspomena

Sokobanja je i ovog maja ponovo mesto susreta umetnika, inspiracije i stvaralaštva. Svečanim otvaranjem jubilarne 30. Umetničke kolonije „Sokograd“, kao i izložbom radova nastalih na prošlogodišnjoj, 29. koloniji, u Legatu Miluna Mitrovića zvanično je počelo još jedno umetničko druženje koje već tri decenije predstavlja važan deo kulturnog identiteta Sokobanje.

Ovogodišnja kolonija traje do 17. maja i okuplja deset umetnika iz različitih krajeva Srbije – iz Niša, Beograda, Vrdnika, Aleksinca, Zaječara i Despotovca, koji će narednih dana stvarati nova dela inspirisana prirodom, atmosferom i duhom Sokobanje.

U ime organizatora prisutnima se obratio Bratislav Bata Majkić iz Narodne biblioteke „Stevan Sremac“, podsetivši da su izloženi radovi nastali upravo u Sokobanji, tokom prošlogodišnje kolonije, baš kao i mnoga umetnička dela prethodnih 30 godina.

– Na otvaranju izložbe radova koji su nastali na 29. umetničkoj koloniji „Sokograd“, dakle prošle godine su ova dela nastala u Sokobanji, isto ovako kao što to radimo zadnjih 30 godina – rekao je Majkić.

Posebno je istakao ono na šta su organizatori najponosniji – odnos koji umetnici grade sa Sokobanjom.

– Ono što je jako lepo i na šta smo jako ponosni jeste da nam umetnici koji dođu u Sokobanju posle sedam dana ostave jako lepe slike, a ponesu jako lepe uspomene. Trudićemo se da se sa tim nastavi – poručio je Majkić.

Govoreći o značaju jubileja, podsetio je i na umetnike koji su deo same istorije kolonije, među kojima su i učesnici prve kolonije – profesor Momir Armuš, Mirjana Mit Stojković i Pavle Nasković, čime je simbolično zaokružen veliki jubilej.

Predsednik opštine Sokobanja Miodrag Nikolić, koji je zvanično otvorio koloniju, zahvalio je svim umetnicima i organizatorima što je „Sokograd“ opstao tri decenije.

– Ova 30. jubilarna kolonija opstala je zahvaljujući vama. Posebnu zahvalnost dugujemo svima koji su bili uz ovu manifestaciju svih ovih godina – rekao je Nikolić.

On je posebno izdvojio profesora Momira Armuša, ističući da mu je još u školskim danima približio umetnost i naučio ga da posmatra i razume slike.

Nikolić je zahvalio i Bratislavu Bati Majkiću, Kulturnom centru Sokobanja i Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac“, naglašavajući značaj povratka u obnovljeni Legat Miluna Mitrovića.

– Konačno smo se vratili u legat. Nadam se da ćemo narednih godina, a posebno sledeće, kada budemo izložili radove sa 30. kolonije, ovaj jubilej obeležiti onako kako zaista zaslužuje – istakao je predsednik opštine.

Na kraju je učesnicima poželeo prijatan boravak u Sokobanji, lepo vreme i inspiraciju za stvaranje novih dela.

– Želim vam da uživate u Sokobanji, da obiđete prirodu i da nam ostavite dela kojima ćemo se ponositi kao i prethodnih godina – poručio je Nikolić, nakon čega je proglasio izložbu otvorenom.

Jubilarna 30. Umetnička kolonija „Sokograd“ još jednom je potvrdila da Sokobanja nije samo turističko mesto, već i prostor u kome umetnost već tri decenije nalazi svoj dom, a umetnici mesto kome se rado vraćaju.

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!