Uskladiti terapije sa visokim temperaturama i pojačati unos tečnosti – saveti lekara

Crveni meteo alarm upaljen je za celu Srbiju zbog ekstremno visokih temperatura. Na početku  smo ekstremno vrele nedelje, i velike vrućine, koje meteorolozi najavljuju za naredni period, mogu ugroziti zdravlje ljudi, naročito osetljivog dela populacije i hroničnih bolesnika.
Dok je živa u termometru već dostigla 40 stepeni i preti da narednih dana i pređe ovu brojku, dr Živka Savić -Dinić, specijalista opšte medicine i načelnica Opšte službe Doma zdravlja Sokobanja,  upozorava da posebno oprezni moraju da budu srčani bolesnici:
„Poštovanje terapije i saveta svog lekara su na prvom mestu.  Unos tečnosti i izbegavanje direktnog sunca, naročito od 11 sati prepodne do 17 sati popodne, kada je najjače, su takođe vrlo bitni. Prevashodno za srčane bolesnike, pa za decu i ostale osetljive kategorije, ali i za one koji su zdravi i bez nekih posebnih problema. Hronični bolesnici sa visokim krvnim pritiskom treba da usklade svoju terapiju sa visokim temperaturama, naravno, u dogovoru sa svojim lekarom“.
 
Oprezni treba da budu pogotovu oni koji koriste diuretike, lekove za izbacivanje tečnosti iz organizma. Pojačano je i znojenje kada su velike vrućine i neophodno je piti što više tečnosti, jesti voće, ali izbegavati gazirane i zaslađene napitke, savetuje dr Živka Savić-Dinić.
 
UV – ultraljubičasti ideks je međunarodni standard za merenje aktivnosti sunca za ultraljubičastu svetlost koja može biti vrlo štetna po čoveka i može veoma snažno da utiče na osetljivu kožu. Zato  se preporučuje lagana garderoba, od prirodnih materijala, zaštita za glavu u vidu šešira ili kačketa i kretanje napolju u ranim prepodnevnim časovima i kasnim popodnevnim, kada su temperature niže.
Klima-uređaji su sada dobrodošli i u kolima i u stanovima ali ne treba preterivati. Do 10 stepeni razlike u odnosu na spoljašnju temperaturu je preporuka stručnjaka. Sve preko toga je temperaturni šok za organizam, pri prelasku iz hladnog u toplo i obrnuto.
Uvek je bolje izabrati prirodno rashlađivanje, pogotovu ako se nalazite u najlepšoj banji Srbije koja  pritom opravdano nosi epitet „Zeleno srce Srbije“. Sokobanja ima velike mogućnosti za ublažavanje efekta visokih temperatura i za beg u hladovinu ili na osveženje hladnom vodom – Moravica, Bovansko jezero, akva-park, izletišta, parkovi… odmor u prirodi bez obzira na vremenske prilike ili neprilike je najbolja opcija dok i ovaj toplotni talas ne prođe.
 
foto BanjskiŽurnal

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!