Cosplay – više od hobija i igre

Zajedno sa strip – udruženjem „Sokostrip“ i najavama Festivala stripa SokoCon koji će se održati 10. i 11. jula u Sokobanji, pojavili su neki novi termini, poznati i jasni ljubiteljima stripa ali ne i široj publici. Anime, mange, cosplay, kosplejeri, o čemu se tu, zapravo, radi?

Milan Jazbinšek iz Sokobanje, jedan od osnivača udruženja i pokretača festivala, kosplejem se  bavi godinama i prvi je sokobanjac koji se pojavljivao i osvajao nagrade na takmičenjima u Srbiji pa čak i na jednom evropskom takmičenju, 2019. godine  Srbiju je predstavljao na evropskom Cosplay Cupu gde je osvojio 4 mesto.

„Ljubav prema kospleju je kod mene, kao i kod većine drugih kosplejera, došla preko mangi i animea, japanskih animiranih filmova, koje sam gledao kao dete. U početku je to bilo samo crtanje mangi, a nakon jednog takmičenja u crtanju, upoznao sam se i sa kosplejem i tako je nastala dugogodišnja ljubav prema ovom hobiju koji iziskuje kreativnost, snalažljivost pa čak i umeće glume, jer lik mora da se predstavi u celosti. U našem svetu mangi i animea, moje ime je Allmetal Mickey“ – ispričao je Milan Jazbinšek za Banjski Žurnal.

Cosplay je nastao 1939-te godine u New Yorku, a termin cosplay je nastao kao skraćenica za Costume play – igra sa kostimima. Jedan je od popularnijih, ali skupljih hobija širom sveta. Poenta cosplaya je oživljavanje lika iz animea, igrice, filma, a to podrazumeva izradu kostima, nakita, obuće, perike, pa čak i sočiva. Kosplejer mora da iznese svoj lik ne samo po izgledu već mora i da “uđe“ u lik i da ga “oživi“.

Kostim je važno  uraditi  što verodostojnije i detaljnije, a to iziskuje mnogo vremena, truda, a i novca. Za velika takmičenja kosplejeri i godinama rade na jednom kostimu. Što više detalja to više bodova i boljih rezultata. Za  izradu kostima kosplejer mora da ume da šije, kako na mašini tako i ručno, ali takođe mora da ume i da od raznih materijala poput kartona, eva pene, stiropora, napravi što realističnije propove poput mačeva, štitova, nakita, knjiga… Da bi što vernije izneo lik mora da spremi i stilizuje periku,šminku, sočiva… Na kraju on mora da pripremi i scenu, da odglumi i prikaže lik.

Dakle, kosplejer nije samo neko ko se maskira, on je i kostimograf, šminker, glumac.

„Pored kospleja bavim se i kovanjem metala, odnosno izradom mačeva, noževa, oklopa,  moja ljubav je i aikido i trener sam ovog sporta u Aikido dojo klubu ,,Soko“ – kaže Milan.

Pre godinu dana Milan je imao svoju prvu izložbu kostima, propova i mačeva, noževa, oklopa od metala ručne izrade u okviru Green heart festivala u Sokobanji, a to je ujedno bila i prva izložba takvog tipa u Srbiji.  Ove godine izložbu će ponoviti u okviru SokoCon festivala  i organizovati kosplej takmičenje za koje prijavljivanje uveliko traje.

„Moja velika želja je da ove i sledećih godina, našim udruženjem i festivalom, podstaknemo što više ljudi da se bave ovim divnim hobijem i da Sokobanja dobije puno kosplejera koji će osvajati nagrade širom sveta. Što da ne? Vidimo se na SokoConu! Herojski pozdrav!“ – izjavio je za kraj Milan Jazbinšek.

   

Za prvi festival stripa u Sokobanji sve je spremno, a organizatori su obezbedili  i bogat fond nagrada.

foto Milan Jazbinšek

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!