Polaganjem cveća na Spomenik žrtvama fašističkog terora u Sokobanji je obeležena 80. godišnjica pobede nad fašizmom -jednog od najznačajnijih datuma u istoriji čovečanstva -. Uz prisustvo velikog broja građana, učenika Osnovne škole „Mitropolit Mihailo“ i njihovih nastavnika, Sokobanja je još jednom pokazala duboko poštovanje prema žrtvama i herojima Drugog svetskog rata.
Delegacije Opštine Sokobanja, SUBNOR-a, Organizacije rezervnih vojnih starešina, Socijalističke partije Srbije, kao i narodna poslanica Olivera Denić, položile su vence i odale počast onima koji su dali život za slobodu. Cveće su položili i predsednik opštine Miodrag Nikolić, zamenik predsednika opštine Vladimir Milovanović i predsednica Skupštine opštine Danijela Vasiljević, zajedno sa ostalim zvaničnicima i građanima.
Slavoljub Jovanović, predsednik SUBNOR-a Sokobanja, podsetio je prisutne na ogromnu cenu koju je čovečanstvo platilo za slobodu:
„Na današnji dan je prestao najkrvaviji pir u istoriji čovečanstva. Taj dan je poput Uskrsa– uskrsa slobode. Ne treba da gledamo prošlost samo kroz tamne naočare, već da budemo svesni da se posle zla desio i novi početak. Ipak, rat u Ukrajini nas podseća da taj početak nije zaživeo svuda. Ovakva obeležavanja moramo negovati – pre svega zbog mladih.“
Posebno je naglasio značaj prisustva dece i zahvalio svima koji doprinose očuvanju kulture sećanja:
„Ne smemo zaboraviti da je tokom rata stradalo gotovo 60% Srba u Jugoslaviji, više od 20 miliona Rusa, i između 55 i 85 miliona ljudi širom sveta. Evropa danas obeležava i Dan Evrope, ali ne smemo dozvoliti da se istorijske činjenice iskrive. Mi znamo da je 9. maja sovjetska vojska slomila nacizam, a kasnije je usledila kapitulacija Japana. Neka živi SUBNOR i neka živi Srbija!“
Narodna poslanica Olivera Denić zahvalila se SUBNOR-u i lokalnoj samoupravi na predanom radu:
„Bez njihovog zalaganja, možda bi sve ovo otišlo u zaborav, a žrtve bi postale još veće. Naš narod nije dočekao naciste sa zastavicama – to je snažna poruka svetu. Srbija vodi sopstvenu politiku i brani svoje interese, ali neguje prijateljske odnose sa svima. Danas ne slavimo samo pobedu – odajemo poštu svim borcima i potvrđujemo da istorija mora da se pamti.“
Denić je sa posebnom emocijom istakla prisustvo dece, što daje nadu u očuvanje kolektivne memorije:
„Po prvi put posle mnogo godina, imamo učenike na ovakvom događaju. To pokazuje da svet sazreva i da istorija ima ko da je nosi dalje.“
Snežana Radovanović, predsednica OO SPS Sokobanja, poručila je da je od presudne važnosti što je u obeležavanje uključen i mladi naraštaj:
„Danas obeležavamo 80 godina pobede nad fašizmom. Ono što je značajno i dragoceno jeste da smo u Sokobanji okupili mlade – imamo kome da prenesemo sećanja, da ih sačuvaju i nose dalje.“
Radovanović je istakla da je negovanje tradicije narodnooslobodilačke borbe temelj nacionalnog identiteta:
„Možda ću da prisvojim, ali godinama prikupljanje podataka, postavljanje spomenika, obeležavanje i čuvanje sećanja na borbu za slobodu, deo su naše istorije. Mi to baštinimo. Samo dogovorom i prenosom tih vrednosti možemo da nastavimo ono što postoji u našem narodu – gen za slobodu.“
Drugi svetski rat bio je najveći sukob u istoriji, sa neviđenim razaranjima i ljudskim žrtvama. U toj borbi za opstanak čovečanstva, Jugoslavija je podnela ogromnu cenu, ali je stala na pravu stranu istorije.
Deveti maj nije samo sećanje – to je podsetnik da sloboda ima cenu i da se mora čuvati. Obeležavajući Dan pobede, pokazujemo da pamtimo, poštujemo i ne odustajemo od istine i vrednosti za koje su milioni dali život.
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!