Noćašnji pad temperature i jutarnji mraz, koji je i najavljivan od strane metereologa, izazvao je zabrinutost među voćarima. Opravdano, jer može imati ozbiljne posledice po ovogodišnji rod voća.
Sanja Milojević, diplomirani inženjer poljoprivrede za zaštitu bilja, rekla nam je jutros da su najugroženije vrste koje su već započele fazu cvetanja, poput šljive, kajsije, breskve, višnje i trešnje, rane sorte krušaka, kao i one koje su u ranoj fazi zametanja ploda.
„Ove kulture su izuzetno osetljive na mraz u ovoj razvojnoj fazi, pa čak i kratkotrajan pad temperature ispod nule može dovesti do oštećenja cvetova i pupoljaka, što direktno utiče na smanjenje prinosa. Šljive ranke su se rano iscvetale ove godine, ali i kod ostalih sorti voćaka ako je cvet u fazi „bele koke“ velika je mogućnost da su stradale ako je bio veliki minus“ – kaže Sanja Milojević.
Jabuke možda neće pretrpeti štetu, kao ni dunje, jer su još u fazi pupoljka i nisu razvile cvet, bar ne kasnije sorte jabuka.
Prema nekim prvim informacijama, na teritoriji opštine Sokobanja, delovanje noćašnjeg mraza bilo je neujednačeno i u zavisnosti od visine i mesta, odnosno, položaja parcela i voćaka. Rano jutros je recimo u Mužincu bilo -1, u Trgovištu nula, u Sokobanji je temperatura bila u plusu, ali opet, neujednačeno u različitim delovima i u različito vreme.
Cvet voćaka može da opstane do minus 4 stepena tako da može da se desi da voćke prođu bez velikih oštećenja.
Voćari koji pomno prate svoje zasade mogu po promeni boje cvetova znati da je mraz naneo štetu.
Recimo, rane sorte kajsije su već pretrpele štetu još u martu. U svakom slučaju, rano je još za prognoze, kaže Sanja Milojević.
„Treba sačekati da prođe ovaj hladni talas, da se vreme stabilizuje, pa će se onda znati pravo stanje na voćkama, da li je mraz naneo štete, u kojim delovima opštine, na kojim vrstama i u kolikoj meri“ – kaže ona.
Ukoliko se hladno vreme nastavi, šteta bi mogla biti posebno u voćnjacima koji se nalaze u nižim predelima i kotlinama, gde se mraz duže zadržava. Za voćke koje kasnije ulaze u fazu cvetanja, još uvek postoji nada da će izbeći veće štete, ukoliko se vremenski uslovi uskoro stabilizuju.
Poljoprivredni stručnjaci savetuju voćarima da preduzmu sve moguće mere zaštite, uključujući dimljenje i orošavanje, tamo gde je to moguće, kako bi se ublažili negativni efekti mraza.
Voćari ali i proizvođači povrća, s nestrpljenjem prate prognoze, u nadi da će se hladni talas uskoro povući i da će voće nastaviti svoju vegetaciju bez većih posledica a bašte i povrtnjaci biti zasađeni na vreme.
foto BanjskiŽurnal
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!