Pisana reč u Sokobanji je danas imala svoje svečano mesto na pozornici bioskopa „Moravica“, gde je održana prva svečana dodela nagrada literarnog konkursa „Pero Sokolića“, koji je okupio decu i mlade autore iz cele Srbije.
Na konkurs je pristiglo 80 radova učenika osnovnih i srednjih škola iz svih krajeva Srbije, a mladi autori takmičili su se u tri uzrasne kategorije – mlađi osnovci, stariji osnovci i srednjoškolci – u oblastima poezije i proze.
Stručni žiri činili su: Jelena Bogdanić, Goran Petrović, Danica Dimitrijević, Tamara Bogdanović i Milena Aleksić, a predsednica žirija, profesorka Jelena Bogdanić, dodelila je nagrade najboljima.
Jedan od članova žirija, Goran Petrović, istakao je da je tema konkursa bila slobodna, što je činilo posao težim jer su radovi bili veoma raznoliki.
-Ipak, među njima su se jasno izdvojili oni koji već pokazuju formiran stil. Neki od ovih mladih autora već sada imaju ozbiljan književni potencijal- rekao je Petrović.
Nakon uručenja priznanja, učenici su imali priliku da pročitaju svoje nagrađene radove, a prva se publici obratila Tea Vasev iz Specijalne škole „Bubanj“ iz Niša, dobitnica posebne nagrade za kreativnost i zalaganje:
-Pišem pesme od kraja petog razreda. Inspiraciju sam pronašla u prijateljima, posebno onima koji se suočavaju sa izazovima koje nosi autizam. Ova pesma je za njih- rekla je Tea.
Među najmlađima, istakla se Valentina Vukobratović, učenica četvrtog razreda iz Vrela, koja je u kategoriji proze osvojila prvo mesto za priču „Pertla za sreću“:
-Rođena sam u Novom Sadu a u Milušincu, živimo od moje osme godine. Često pišem, uvek kada imam inspiraciju a volim i da slika. U ovoj priči sam pisala o tome kako sam morala da ostavim svoje prijatelje i pričom sam želela da poručim da nije bogatstvo u materijalnim stvarima nego u prijateljstvu- rekla je Valentina.
Danilo Stamenković, učenik drugog razreda gimnazije „Bora Stanković“ iz Vranja, osvojio je drugu nagradu za poeziju u kategoriji srednjoškolaca. Posebno je zanimljivo što je njegov rođeni brat Kosta osvajač prve nagrade za poeziju u kategoriji učenika od petog do osmog razreda, tako da je talenat očigledno porodičan.
„Najviše volim da pišem o porodici, ljubavi, sreći i svojoj zemlji. Osvajao sam nagrade u Vranju i Beogradu- rekao je Danilo.
Bogdana Petrović, učenica trećeg razreda Gimnazije „Branislav Nušić“ iz Sokobanje, osvojila je prvu nagradu za poeziju u kategoriji srednjoškolaca za pesmu „Mi rođeni u zimu“.
– Pišem od sedmog razreda, ali sam tek ove godine počela da šaljem radove na konkurse. U novembru sam bila među 24 finalista festivala poezije za decu u Banjaluci. Ovaj konkurs mi je posebno važan jer se održava baš u Sokobanji – mestu u kojem živim, koje najviše volim. Zato mi je posebno drago što se ovde održava festival koji motiviše mlade ljude da se izraze kroz umetnost. Danas sam čula predivne stihove i zaista sam ponosna što sam bila deo ove priče- rekla je Bogdana.
Prva mesta u ostalim kategorijama osvojili su:
Nađa Penčić (OŠ „Nikola Tesla“, Beograd) – poezija, mlađi osnovci
Dunja Dašić (OŠ „Nikola Tesla“, Beograd) – proza, stariji osnovci
Kosta Stamenković (OŠ „Branko Radičević“, Vranje) – poezija, stariji osnovci
Specijalna gošća festivala bila je književnica, prevodilac i autorka dramskih tekstova za decu Elizabeta Georgiev, koja je istakla da je prvi put u Sokobanji.
-Oduševljena sam energijom i entuzijazmom ljudi koji stoje iza ovog festivala – oni zaista veruju u moć pisane reči i žele da podstaknu decu da stvaraju. U vremenu kada se mnogi festivali gase i kada se retko ulaže u dečje stvaralaštvo, Sokobanja se pojavljuje kao svetla tačka. Festival kao što je „Pero Sokolića“ nije samo kulturni događaj, već snažna poruka- pisana reč je i dalje važna, potrebna i živa. Posebno mi je drago što će deca svoje radove videti odštampane u brošuri – to im daje osećaj priznanja, poštovanja i podsticaja da nastave. Malo festivala danas to omogućava- istakla je književnica.
Literalni konkurs je je ove godine prvi put organizovan u zajedničkoj realizaciji Kulturnog centra Sokobanja, Matične biblioteke „Svetozar Marković“ iz Zaječara, Osnovne škole „Mitropolit Mihailo“ i Srednje škole „Branislav Nušić“ iz Sokobanje.
Direktorka Kulturnog centra Sokobanja, Daliborka Stevanović, istakla je koliko ovaj festival znači za lokalnu zajednicu:
-Još kao mlada ustanova kulture, počeli smo sa radionicama za decu – među njima i radionicom kreativnog pisanja. Tako je i nastala ideja za konkurs, koji je sada prerastao u pravi festival. Iskreno, nismo znali koliko dece će se prijaviti, a stiglo je čak 80 radova iz cele Srbije. To nam je dalo vetar u leđa da istrajemo i da ovu manifestaciju pretočimo u tradiciju. Ono što me posebno raduje jeste što se ovde, u Sokobanji, rodio prostor u kom mladi mogu da se izraze, da budu prepoznati i podstaknuti- istakla je Stevanović.
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!