Ministar Memić u Sokobanji o statusu prve kategorije – Podrška države stanodavcima i novim ulaganjima

Ministar turizma i omladine Husein Memić boravio je juče u Sokobanji povodom nastavka programa dodele turističkih vaučera, koji su već godinama značajna podrška domaćem turizmu.

Tim povodom, Žurnal Banjski je iskoristio priliku da sa ministrom i predsednikom opštine Miodragom Nikolićem razgovara i o temi koja najviše interesuje stanodavce – povećanje dažbina nakon što je Sokobanja proglašena turističkim mestom prve kategorije.

 

U razgovoru sa ministrom i predsednikom opštine Miodragom Nikolićem, otvoreno su razmenjena mišljenja o ovom pitanju koje je izazvalo zabrinutost među stanodavcima, ali je i potvrđeno da Sokobanja ostaje jedan od prioriteta države kada je reč o turizmu.

Odluka Ministarstva turizma i omladine o kategorizaciji Sokobanje kao mesta prve kategorije doneta je 2023. godine, nakon što je Komisija utvrdila da su ispunjeni svi neophodni uslovi za najviši rang turističkog mesta u Srbiji.

– Godinama smo ulagali u infrastrukturu – rešeno je vodosnabdevanje, izgrađeni su novi trotoari i ulice, proširena je kanalizaciona mreža, poboljšano snabdevanje strujom i dostupnost interneta. Sve su to bili preduslovi za dobijanje statusa prve kategorije-  objasnio je predsednik opštine Miodrag Nikolić.

Prema njegovim rečima, sticanje statusa turističkog mesta prve kategorije otvara vrata za dalja ulaganja i privlačenje stranih investitora. Investitori obraćaju pažnju na kategorizaciju mesta, što Sokobanju svrstava među prioritetne destinacije u Srbiji. Pored naše opštine u turistička mesta prve kategorije spadaju i Kopaonik, Zlatibor, Vrnjačka Banja, Beograd, Novi Sad,  Niš i Subotica.

– Pre toga smo bili nekategorisani, jer nismo ispunjavali sve tehničke i infrastrukturne uslove. Status prve kategorije omogućava Sokobanji pristup dodatnim državnim sredstvima, veću vidljivost kod stranih i domaćih investitora, ali i bolju poziciju na mapi prioritetnih turističkih destinacija u Srbiji. Strani investitori i turisti ozbiljno gledaju kategorizaciju kada biraju gde da ulažu ili letuju- rekao je Nikolić.

Međutim, ovaj status je doveo do povećanja boravišne takse sa 1.000 dinara na 3.300 dinara po ležaju godišnje, što predstavlja povećanje od 2.300 dinara, dok je paušalni porez koji naplaćuje Poreska uprava sa oko 2.500 porastao na oko 6.000 dinara godišnje.Ova povećanja su izazvala nezadovoljstvo među stanodavcima.​

Ministar Memić je istakao da su promene koje dolaze sa statusom turističkog mesta prve kategorije donele određene izazove, posebno za domaćine koji se oslanjaju na prihode od turizma.

 

— Sa novim statusom došlo je i do povećanja cena usluga za 10 do 15 odsto, što je normalno u skladu sa rastom turističke vrednosti destinacije. Ipak, tu smo da pomognemo i balansiramo taj prelaz  i to kroz subvencije, konkurse, ali i strateška ulaganja. Svi projekti koji stignu iz Sokobanje biće podržani jer ona je među turističkim mestima prve kategorije, što znači da je i prioritet za ulaganja države- naglasio je on.

Ministar turizma i omladine, Husein Memić, najavio je nastavak programa dodele vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji, što će dodatno podstaći dolazak turista u Sokobanju I dodao da je prethodne dve godine u Sokobanju uloženo gotovo 60 miliona dinara kao i da se ulaganja neće zaustaviti. Posebno je naglašeno da je konkurs za razvoj turističke infrastrukture otvoren do septembra.

Što se tiče daljih planova, Opština Sokobanja je konkurisala sa projektom uređenja ulaza u grad, dok je Turistička organizacija Sokobanja podnela projekat za uređenje Sesalačke pećine, uključujući njeno ograđivanje, osvetljavanje i izgradnju mini tržnice za prodaju lokalnih proizvoda.

Foto: Žurnal Banjski i A.P.

 

 

 

 

 

 

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!