Prvo nedeljno bogosluženje u crkvi Svetog Nikole u Vrbovcu nakon 20 godina – očuvanje vere i tradicije

U crkvi Svetog Nikole u Vrbovcu, u nedelju ujutru, okupio se veliki broj Vrbovčana kao i verujućih meštana okolnih sela,  Trubarevca, Rujevice i Resnika, kako bi prisustvovali Svetoj liturgiji. Ovo Bogosluženje u vrbovačkoj crkvi bilo je prvo nakon podužeg niza godina, a liturgiju  je služio protojerej Vanja Kovačević. Nakon bogosluženja, prisutni vernici sa svojim sveštenikom,  okupili su se na terasi parohijskog doma gde je bilo posnog posluženja. U prijatnoj atmosferi, bilo je reči o datumu narednog bogosluženja kao i o akcijama čišćenja i sređivanja crkve u narednom periodu.

         

Za sada nezvanično, naredno bogosluženje u crkvi Svetog Nikole u Vrbovcu planirano je za početak aprila.  Do tada Crkveni odbor vrbovačke crkve očekuje generalno čišćenje crkve kao i pojedini manji radovi na samoj crkvi i u crkvenom dvorištu.  Kako je pomoć uvek potrebna, ljudi dobre volje  mogu se javiti Crkvenom odboru  preko  instagrama ili fejsbuka, gde će se blagovremeno najavljivati ovakve i slične akcije.

Crkva Svetog Nikole u selu Vrbovcu predstavlja jedan od važnih kulturno-istorijskih spomenika u regionu Sokobanje. Smeštena u živopisnom okruženju, ova crkva je svedok duge istorije verskog života i tradicije ovog kraja. Crkva je sagrađena 1866. godina, a  proširena je i dograđena u prvoj polovini 20. veka, tačnije 1938.godine. Ova dogradnja doprinela je da crkva dobije veće i adekvatne prostore za verske aktivnosti i okupljanja vernika.

         

Crkva Svetog Nikole je crkva sa jednim od najživopisnijih freskopisa na teritoriji Sokobanje, mnogi su nastali i u periodu nakon Drugog svetskog rata,  što svedoči posvećenost veri starih Vrbovčana. Crkva u ovom sokobanjskom selu nije samo mesto vere i bogosluženja, već i centar društvenog života u selu, sastajanja meštana, organizovanja raznih događaja, mnogi vernici su se u njoj  krstili i venčali… Da je crkva Svetog Nikole za meštane Vrbovca centralno mesto dešavanja i okupljanja može se najbolje videti kada se, za Božić i Vaskrs,  vrbovčani, zajedno sa onima koji tradicionalno za ova dva praznika dolaze iz inostranstava, okupe u velikom broju ispred crkve u prazničnom raspoloženju.

Tokom decenija, meštani nisu prepustili svoju crkvu zubu vremena,  konstantno  su ulagali  napore da očuvaju svoj duhovni dom. Stalno se radilo na restauraciji i održavanju crkve, često su se organizovale volonterske akcije. Početkom 2000-tih se prestalo sa bogosluženjem svake nedelje,  od tada do danas Sveta liturgija se služila  na sam praznik crkve, za Svetog Nikolu, i za veće praznike – Božić, Krstovdan, Uskrs… Na inicijativu protojereja Vanje Kovačiveća, koji je i paroh u Vrbovcu, ponovo  se počelo sa nedeljnom službom, iako za sada jednom mesečno. Vest, da će se ponovo služiti nedeljna Sveta liturgija,  naišla je na  iznenađenje i veliko odobravanje  među meštanima sela, kao i među meštanima sela Trubarevac i Rujevica, koja su u neposrednoj blizini Vrbovca, jer će i oni moći lako da dođu na liturgiju, bez da njihove obaveze oko domaćinstva trpe, kao kada bi morali da odu do Sokobanje.

   

Danas, crkva Svetog Nikole u Vrbovcu nije samo verski objekat, već i simbol istrajnosti i spasavanja tradicije. Ona predstavlja važan deo istorije i kulture ovog kraja. Njena arhitektura, kao i uloga u društvenom životu, svedoče o snazi lokalne zajednice i njenom opredeljenju da očuva svoje duhovne i kulturne vrednosti. Čuvajući tradiciju, crkva ostaje trajni simbol vere i nade za buduće generacije.

     

Iz vrbvačkog Crkvenog Odbora crkve Svetog Nikole pozivaju i vernike iz Sokobanje i ostalih sela da dođu na zajedničku molitvu i upoznaju ovaj prelepi hram u Vrbovcu.

 

tekst i slike Filip Paunović, sekretar CO Vrbovac

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!