Bezbednost u saobraćaju – učenje kroz druženje sa policajcima

Pripadnici Policijske stanice Sokobanja družili su se sa mališanima u Predškolskoj ustanovi „Bucko“ i održali predavanje predškolcima po programu Ministarstva unutrašnjih poslova „Osnovi bezbednosti dece“ a na temu „Bezbednost dece u saobraćaju“. Kroz druženje i razgovor sa policajcima, deca su se upoznala sa pravilima u saobraćaju, učila o ponašanju na ulici i kako da budu bezbedni učesnici saobraćaja.

„Pripadnici policije su se trudili da  na što jednostavniji način, kroz razgovor i crteže,  približe pravila saobraćaja   najmlađim učesnicima u saobraćaju da bi oni bili što bezbedniji na ulici“ – rekao nam je Marko Milivojević, vaspitač.

       

Najosnovniji  saveti za decu i njihovu veću bezbednost u saobraćaju su:
– Kada prelaziš ulicu poštuj pravilo „Vidi i budi viđen“.
– Ne istrčavaj na put između parkiranih automobila.
– Ne istrčavaj na put za loptom koja ti je pobegla.
– Ne izleći na put sa rolerima, koturaljkama ili sankama.
– Stani na ivičnjak, osmotri levo i desno i pređi put onda kada nema automobila.
– Ne prelazi ulicu kada je upaljeno crveno svetlo semafora za pešake.
– Pazi na vozila koja skreću kada prelaziš put na raskrsnici.
– Ne vozi bicikl noću sa neispravnim svetlima.
– Nemoj stajati na ivičnjaku kada čekaš autobus.
– Ne prelazi ulicu ispred ili iza zaustavljenog autobusa na stajalištu.

Već nekoliko godina unazad, Ministarstvo unutrašnjih poslova  realizuje program „Osnove bezbednosti dece“  kroz različite teme a putem tribina, predavanja i ovakvih druženja.  Cilj programa je sticanje novih i unapređenje postojećih znanja, veština i stavova radi podizanja bezbednosne kulture dece i učenika. Nastavu  realizuju pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova  koji poseduju znanja i veštine iz oblasti koje se izučavaju, a oblasti koje se  realizuju kroz nastavu su: bezbednost dece u saobraćaju, policija u službi građana, nasilje kao negativna pojava, prevencija i zaštita dece od opojnih droga i alkohola, bezbedno korišćenje interneta i društvenih mreža, prevencija i zaštita dece od trgovine ljudima, zaštita od požara i zaštita od tehničko-tehnoloških opasnosti i prirodnih nepogoda. Ovakva edukacija je  dragocena i deci i roditeljima, jer je mnogo rizika po bezbednost dece, naveli su na sajtu Ministarstava.

foto PU Bucko

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!