Bele poklade – dan za praštanje i Olalije

Danas se završava poslednja nedelja pred Veliki, Uskršnji, post. I baš zbog priprema za post koje su počele još pre nekoliko sedmica, ova poslednja se zove Bela nedelja jer se tokom nje izbacuje meso iz ishrane i jede samo „beli mrs“ – mleko, sir, ostali mlečni proizvodi i jaja. Sedmica pre nje je bila Mesna nedelja, kao poslednja pred post kada se jede meso i sve od mesa.

        

Današnji dan, kao poslednji dan Bele nedelje i poslednji dan mrsa pred post, pokladni je dan, odnosno danas su Bele poklade. Negde se  zovu  još i Velike poklade, Završne poklade i ,,Sirene,, poklade. Nekada su se Bele poklade u našim selima  obeležavale povorkama maskiranih meštana, uglavnom mladih,  koji su pevali pokladne i šaljive pesme,  išli od kuće do kuće i dobijali darove, najčešće jaja, jabuke, kolače. Učesnici povorke, uglavnom mladići,  najčešće bi predstavljali vesele svatove koji pevaju uz smeh i šalu.  Sa prvim mrakom na raskršćima su se palile velike vatre – Olalije, kojima se, po verovanju, selo štitilo od veštica i zlih sila. Veruje se da onaj ko preskoči vatru bude zdrav cele godine, a pepelom se garave deca i mladi, takođe za dobro zdravlje. Nakon Olalija, ukućani se okupljaju uz pokladnu večeru, koja je poslednji mrsni obrok pred sutrašnji post. Od mrsa na stolu su samo mlečni proizvodi i jaja. Deca ,,klocaju,, kuvana jaja – jaje se vežem koncem i zaljulja i ko uspe da ga zagrize pobednik je.

     

Danas su u našim selima, od svih ovih lepih običaja za poklade, ostale samo Olalije. U zavisnosti od sela i raspoloženja meštana, pali se jedna vatra na centralnom seoskom raskršću ili svaki zaseok izlazi na svoje raskršće. Nema maskiranja ni pevanja, čak ni hrabrih koji se usude da iz zaleta preskoče Olaliju u punom plamenu. Ali zato ima  društvenih mreža koje uvek budu preplavljene slikama i snimcima vatri. Tako i internet doprinosi očuvanju tradicije i naših običaja. Međutim, ono što je skrajnuto, zaboravljeno i što se zanemaruje a Bele poklade se samo gledaju kroz Olalije, jeste ustvari, glavni i najvažniji običaj današnjeg dana – PRAŠTANJE.

U period Časnog posta treba ući smiren i bez greha.

Bele poklade su dan za praštanje i veselje, kada se teba osloboditi od mržnje, prezira i gorčine, pomiriti se sa bližnjima, prijateljima, komšijama. Danas se  zaboravljaju  svađe i uvrede, mlađi idu starijima u goste, sa poklonima, tražeći oproštaj, deca traže oproštaj od roditelja, prijatelji od prijatelja, komšije od komšija, kumovi od kumova… pokladna večera se počinje tako što ukućani traže oproštaj jedni od drugih i praštaju jedni drugima…Proštene poklade.

U svakom slučaju, palili Olalije večeras ili ne, verovali ili ne, postili ili ne  – ovo je dan kada svako ima priliku da se zagleda u sebe i svoje srce, ostavi sve negativnosti  iza sebe i ispuni se pozitivnom energijom, ljubavlju, razumevanjem i praštanjem. Ili, makar, tolerancijom.

 

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!