Danas u 10.01 časova stiže proleće.
U isto vreme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počinje jesen.
Na dan prolećne ravnodnevice, obdanica i noć nisu jednake dužine, jer Zemljina atmosfera prividno uzdiže Sunce iznad horizonta.
Iako smo u školi učili da proleće počinje 21. marta, stručnjaci objašnjavaju da proleće već godinama dolazi dan ranije. Ovaj fenomen prisutan je od 2007. godine i rezultat je razlike između dve metode određivanja početka i kraja godišnjih doba – meteorološke i astronomske.
Meteorolozi prate promene temperature i atmosferske uslove, zbog čega se proleće po meteorološkom kalendaru računa od 1. marta do 31. maja. Ovaj sistem omogućava lakšu analizu klimatskih obrazaca, jer svako godišnje doba traje tačno tri meseca.
S druge strane, astronomski kalendar određuje početak godišnjih doba prema položaju Zemlje u odnosu na Sunce. Proleće tako zvanično počinje na prolećnu ravnodnevnicu – dan kada su obdanica i noć gotovo jednake dužine.
Prolećna ravnodnevnica obično pada 19., 20. ili 21. marta, ali poslednji put proleće je zvanično počelo 21. marta 2007. godine. Prema proračunima astronoma, to će se ponovo desiti tek 2101. godine.
Proleće će trajati do 20. juna, kada ga smenjuje leto, a svetli deo dana će se postepeno produžavati sve do letnjeg solsticija.
izvor Srbija danas foto BanjskiŽurnal
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!