Turistička organizacija Sokobanja najavila je realizaciju jedinstvenog projekta koji će obogatiti turističku ponudu ove destinacije i celokupne Srbije. Reč je o najdužem panoramskom putu u našoj zemlji, dužine 13 kilometara, koji će prolaziti kroz predele planina Ozren i Devica. Ovaj projekat biće finansiran preko programa Interreg-IPA prekogranične saradnje između Bugarske i Srbije.
-Panoramski put počinje u Borićima preko puta za Ozren i Očno i Široke padine do Lepterije. Na dva uređena vidikovca biće postavljeni teleskopi koji će posetiocima omogućiti da uživaju u pogledu na Sokobanju i okolne predele, dok će vrh Rtanj delovati kao na dlanu. Staza će biti opremljena klupama za odmor, punktovima sa informatorima i mestima za posmatranje prirodnih retkosti i ptica. Biće to jedinstven sadržaj u našoj zemlji- izjavio je Ljubinko Milenković, direktor Turističke organizacije Sokobanja.
Informatori na punktovima pružaće informacije o stazi, prirodnim znamenitostima i aktivnostima koje su dostupne u okolini. Pored toga, oni će posetiocima pomagati u planiranju obilaska i nuditi preporuke kako da maksimalno iskoriste vreme provedeno na panoramskom putu. Njihova uloga je da osiguraju da svaki posetilac dobije personalizovan i nezaboravan doživljaj, uz osveženje da bi povratili energiju, ukoliko im je to potrebno.
Poseban akcenat stavljen je na održivi i zeleni turizam. Kako Milenković naglašava, cilj je da turisti budu u neposrednom kontaktu s prirodom, da u potpunosti uživaju u prirodnim lepotama, ali i da se aktivnosti sprovode na način koji će očuvati životnu sredinu.
Staza će biti prilagođena svim generacijama, sa klupama za odmor, sigurnosnim ogradama i informativnim punktovima.
-Naš cilj je da posetioci uživaju u prirodi na najbolji mogući način, da se povežu s njom, a ne da je samo posmatraju iza stakla. Neposredni kontakt sa prirodom pruža poseban doživljaj i čini svako putovanje autentičnim. Sokobanja je destinacija za one koji traže ovakvu vrstu iskustva, i ovaj projekat to upravo omogućava- dodaje Milenković.
Staza će prolaziti kroz dva zaštićena prirodna dobra – Lepteriju-Sokograd i Ozrenske livade. Jedan od ključnih partnera projekta je Sokobanjsko ekološko društvo (SED), koje radi na rekonstrukciji stare škole u selu Radenkovac. Ova škola, smeštena u zaštićenoj šumi Rudina, postaće centar za eko-edukaciju i dodatno obogatiti turističku ponudu regije.
-Ovaj projekat predstavlja savršen spoj održivog turizma i avanture. Posetioci će imati priliku da se potpuno povežu sa prirodom, dok ćemo mi voditi računa o njenom očuvanju. Panoramski put će biti simbol zelenog turizma u Srbiji- zaključuje Milenković.
Realizacija ovog projekta započinje početkom godine, a otvaranje rute doneće novi značaj Sokobanji kao turističke destinacije čime će ona dodatno učvrstiti svoj status mest koje spaja netaknutu prirodu, nezaboravne avanture i jedinstvene sadržaje prilagođene savremenim turistima.
Fotografije: Fejsbuk stranica OTKS
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!