Udruženje pčelara „Krajinska Matica“ iz Sokobanje organizuje godišnju skupštinu koja će se održati u subotu, 13. januara, s početkom u 17 časova u kongresnoj sali hotela „Moravica“. Prema rečima Saše Radivojevića, predsednika Udruženja pčelara „Krajinska Matica,“ skupština će biti prilika za razmatranje važnih tema i unapređenje rada udruženja.
Skupština će razmatrati teme od značaja za sve članove i ljubitelje pčelarstva, pružajući priliku za pregled postignuća i aktivnosti iz prethodne godine, kao i za diskusiju o planovima za budućnost. Ključne teme na dnevnom redu obuhvataju:
1.Pregled aktivnosti i rezultata rada udruženja u protekloj godini.
2.Prezentaciju Slaviše Krstića, predsednika Lokalne akcione grupe „Rtanj,“ o merama i inicijativama vezanim za zaštićeni proizvod – Rtanjski med.
3.Stručno predavanje Miljka Šljivića iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) na temu: „Aktuelni radovi u pčelinjaku tokom cele godine“.
Nakon zvaničnog dela, prisutni će imati priliku da u neformalnoj atmosferi uživaju u posluženju i razmeni iskustava. Svi članovi koji su izmirili članarinu za 2024. godinu dobiće poklon pakete koji uključuju kalendar, majicu i kačket.
Inače, ovo Udruženje trenutno ima 78 članova, od kojih je 15 žena. Jedan od najvažnijih uspeha udruženja je zaštita geografskog porekla Rtanjskog meda. Ovaj projekat realizovala je Lokalna akciona grupa „Rtanj,“ osnovana zajedničkim naporima opština Boljevac i Sokobanja, u saradnji sa Naučnim institutom za prehrambene tehnologije iz Novog Sada i pčelarska udruženja: „Krajinska Matica“ i Društvo pčelara „Sokobanja“ iz Sokobanje, „Rtanjsko-Kučajska pčela, organic Bukovo“ i „Rtanj“ iz Boljevca.
Definisano geografsko područje za proizvodnju Rtanjskog meda obuhvata opštine Sokobanja i Boljevac, s ukupnom površinom od 1.353 km2. Specifičnost ovog područja ogleda se u florističkom bogatstvu planine Rtanj, gde je identifikovano čak 96 tipova polena i 25 endemičnih vrsta flore. Ove karakteristike doprinose jedinstvenom kvalitetu i ukusu Rtanjskog meda, koji se odlikuje harmoničnom kombinacijom biljnih, voćnih i cvetnih aroma.
„Rtanjski med“ je od ove godine dobio prvog ovlašćenog korisnika zaštićene oznake, Lokalnu akcionu grupu Rtanj iz Sokobanje, koja trenutno okuplja 30 sertifikovanih proizvođača. Ova oznaka garantuje geografsko poreklo, kvalitet i specifična svojstva proizvoda.
Zaštita Rtanjskog meda donosi brojne koristi ne samo proizvođačima i potrošačima, već i celoj zajednici, promovišući potencijale ovog kraja i održivi razvoj pčelarstva.
Pozivaju se svi zainteresovani pčelari i ljubitelji prirode da prisustvuju skupštini i podrže rad Udruženja pčelara „Krajinska Matica“.
foto: fb stranica LAG Rtanj, Saša Radivojević, Žurnal Banjski
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!