Sesalačka pećina, udaljena dva kilometra od sela Sesalac, uskoro će postati još atraktivnija zahvaljujući planu izgradnje vizitorskog centra. Ovaj projekat, koji realizuje Turistička organizacija Sokobanja, ima za cilj da spoji prirodne lepote pećine sa edukativnim i ekološkim sadržajima, podižući turističku ponudu ovog dela na viši nivo.
Ljubinko Milenković, direktor Turističke organizacije Sokobanja, objašnjava:
-Planiramo da izgradimo vizitorski centar u selu Sesalcu, koji će biti podrška Sesalačkoj pećini, sada kada je proglašena spomenikom prirode. Vizitorski centar će omogućiti turistima da, putem kamera, prate život u nepristupačnim delovima pećine i upoznaju bogatstvo njene faune pre svega kolonije slepih miševa koje su od izuzetnog značaja- rekao je Milenković.
Sesalačka pećina je dom za deset kolonija slepih miševa, od kojih je sedam reproduktivnih, što ovu lokaciju čini jedinstvenim prirodnim staništem. Međutim, ulazak u određene delove pećine neće biti moguć kako bi se sprečilo narušavanje prirodne ravnoteže i uznemiravanje ovih osetljivih životinja. Slepi miševi su izuzetno osetljivi na buku, svetlost i promene u staništu, što može ugroziti njihovo preživljavanje i reprodukciju.
Prema podacima Sokobanjskog ekološkog društva (SED), koje je o ovome pisalo na svom sajtu, u Sesalačkoj pećini žive strogo zaštićene vrste slepih miševa, uključujući evropskog dugokrilaša i sredozemnog potkovičara. Slepi miševi igraju ključnu ulogu u očuvanju ekosistema jer kontrolišu brojnost insekata, hraneći se noću i smanjujući populaciju štetočina. Uz podršku Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Turistička organizacija Sokobanja, SED i ORCA rade na zaštiti i unapređenju Sesalačke pećine.
-Vizitorski centar u Sesalcu je samo deo šireg plana očuvanja i unapređenja Sesalačke pećine. U okviru ovog projekta, radimo na izradi desetogodišnjeg plana za upravljanje pećinom, koji uključuje izgradnju kapija i staza koje će omogućiti bezbedan obilazak. Sve navedeno će omogućiti turistima da dožive prirodne lepote bez ugrožavanja staništa slepih miševa, dok će edukativni sadržaji doprineti podizanju svesti o značaju zaštite prirode- dodao je naš sagovornik.
Na svom sajtu, Sokobanjsko ekološko društvo apeluje na odgovorno ponašanje svih posetilaca pećine kako bi se sačuvala njena jedinstvena flora i fauna. Stavljanjem pećine pod zaštitu, Sokobanja čuva prirodne resurse za buduće generacije.
foto: Anastasija Petrović
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!