Turistička organizacija Sokobanja, osim promocije turističke ponude, radi i na unapređenju infrastrukture i očuvanju kulturne baštine. Jedan od najvažnijih projekata, koji građani Sokobanje s nestrpljenjem čekaju decenijama, jeste konzervacija i restauracija srednjovekovnog utvrđenja Sokograd.
Ljubinko Milenković, direktor Turističke organizacije Sokobanja, ističe značaj ovog projekta i napominje da su započeti ključni koraci za revitalizaciju Sokograda.
-U saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Niša, prikupljamo podatke za buduću rekonstrukciju i stavljanje Sokograda u funkciju turističke ponude. To je dugotrajan proces koji može trajati od pet do sedam godina. Prioritet nam je da u međuvremenu zaštitimo ovo vredno utvrđenje od daljeg propadanja- istakao je Milenković.
Iako se procenjuje da će završetak projekta zahtevati pola, a možda i čitavu deceniju, važno je napomenuti da je svaki korak ka ostvarenju ovog cilja dragocen. Ono što je činjenica je da se ranije krenulo sa istraživanjima i radovima Sokograd bi već danas bio obnovljen i dostupan posetiocima. Tako da ova inicijativa, iako vremenski zahtevna, pruža jedinstvenu priliku da se jedan od najvrednijih simbola Sokobanje sačuva i oživi za buduće generacije.
Trenutno se realizuje lider-snimanje Sokograda, čiji je cilj precizno utvrđivanje granica i mapiranje svih sačuvanih zidina, uključujući delove koji su zarasli u gustu vegetaciju. Rezultati ovog snimanja poslužiće kao osnov za izradu detaljnog projekta trenutnog stanja i dalju analizu potrebnih radova.
Arheološka istraživanja, započeta 2016. godine u organizaciji Turističke organizacije Sokobanje, a kasnije nastavljena u saradnji sa Narodnom bibliotekom „Stevan Sremac“, otkrila su bogatstvo kulturno-istorijskog nasleđa. Među značajnim otkrićima su grobnica vlastelina i fragmenti freskopisa iz vizantijskog perioda, što dodatno osvetljava bogatu istoriju ovog lokaliteta.
Predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša ističu da lider-snimanje može potvrditi pretpostavke o značajno većim dimenzijama Sokograda nego što se dosad smatralo. Očekuje se da će, nakon rekonstrukcije, Sokograd dobiti status spomenika od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, dok je trenutno zaštićen kao spomenik kulture od velikog značaja.
-Revitalizacija Sokograda će ne samo očuvati ovo srednjovekovno nasleđe, već će značajno obogatiti turističku ponudu Sokobanje i cele Srbije. Ovo utvrđenje ima potencijal da postane jedna od najatraktivnijih destinacija za ljubitelje istorije i kulture – zaključuje Milenković.
Konzervacija i restauracija Sokograda predstavljaju ključan korak ka očuvanju srednjovekovnog nasleđa i otvaranju novih mogućnosti za razvoj turizma. Realizacija ovog ambicioznog projekta spojiće bogatu istoriju sa savremenim turističkim potrebama, čineći Sokograd nezaobilaznim mestom za sve ljubitelje kulture i istorije.
Fotografije: Anastasija i Katarina Petrović
Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!