Profesionalna mašina za pranje sudova – nova investicija u kuhinji PU „Bucko“

PU „Bucko“ ne čine samo prelepo uređeni hodnici i sobe pune dečje graje. Ono što se ne vidi a što je sastavni deo boravka dece u vrtiću jeste i kuhinja.

Smeštena u prizemlju i uređena po svim propisanim standardima, ona je letos jednim delom i renovirana. Dve nedelje ustanova nije radila i toliko je bilo potebno da se stave pločice i reši problem vlage, a samim tim i poboljšaju uslovi rada. Pre nekoliko dana,u kuhinji je instalirana i puštena u rad nova, profesionalna mašina za pranje sudova.

„ Reč je o Interhaltovoj mašini velikog kapaciteta, dosadašnja mašina je odavno bila ispod potreba vrtića, jer se zadnjih godina povećao broj dece i shodno tome i ustanova je proširena formiranjem još nekoliko što jaslenih što vaspitnih grupa. Staru mašinu prebacujemo u drugi deo vrtića i tako ćemo rešiti problem prenošenja sudova i pribora do kuhinje i nazad“ – kaže direktor PU „Bucko“ Dušan Mijajlović.

     

U predškolsku ustanovu je upisano oko trista pedesetoro dece, s tim što je maksimalna prisutnost oko dvesta osamdeset na dnevnom nivou, pa puta tri obroka. Koliki je to  broj tanjira, pribora i šolja, najbolje zna glavni kuvar Đorđe Obradović.

„Nova mašina je potpuno digitalizovana i izuzetno ubrzava proces pranja, ispiranja i sušenja sudova. Pritom, sterilizacija je besprekorna, ispiranje se radi na devedeset stepeni tako da su sudovi potpuno dezinfikovani i sterilni. U proces je uključen i depurator, omekšivač vode, koji eliminiše kamenac i tako sprečava zapušivanje dizni i stvaranje beličastih naslaga na sudovima, što opet eliminiše i stvaranje bakterija. Jednom rečju, savršenstvo i pravi „spejs šatl“ od mašine za sudove“- ne krije svoje zadovoljstvo kuvar Đole.

Pored svih ovih karakteristika, ova mašina ima i „zelenu“ osobinu, a to je povraćaj energije, odnosno, vraća toplotu otpadne vode za zagrevanje nove, čiste, vode u procesu pranja.

   

I prethodnih godina je investirano u kuhinju. Frižideri i zamrzivači su zamenjeni rashladnom komorom, i minusnom i plusnom, nabavljen je konvektomat, koji istovremeno može da priprema više jela putem vrelog vazduha sa minimalnom upotrebom ulja i masti.

Jelovnik u vrtiću je raznovrstan, prilagođen deci, njihovom uzrastu i potrebama. Sagledana su i deca koja pate od  alergija i strogo se o svakoj pojedinosti  vodi računa. Svakog meseca postoji plan obroka, a menja se kada se menjaju voće i povrće sezonski, dok su neke namirnice konstantne. Na svakodnevnom jelovniku su žitarice, mleko i mlečni proizvodi, meso, riba, jaja, kao i voće i povrće.

„Deci je najomiljenije jelo pasulj, zatim domaća pašteta koju sami pravimo od čistog mesa, umućena sa maslacem jer margarin izbegavamo u širokom luku, a nema ni prženja hrane u dubokom ulju, to smo izbacili pre skoro osam godina. Vole i ćufte, makarone sa sirom, puding, sutlijaš“ – dodao je za kraj razgovora Đorđe Obradović, glavni kuvar PU „Bucko“.

Ukusi se menjaju sa promenom generacija, ali ono što ostaje je rečenica koju je svaki roditelj bar jednom čuo od svog deteta kući, za vreme ručka – „ne sviđa mi se, nije kao u vrtiću“.

 

foto Banjski Žurnal

 

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!