Prevencija -najvažniji korak u zdravlju zuba

Na stomatološkom odeljenju sokobanjskog Doma zdravlja ovih dana rade se  sistematski pregledi učenika trećeg, petog i sedmog razreda osnove škole i prve i treće godine srednje škole.

Preventivnim pregledom proverava se opšte stanje zuba i usne duplje, da li ima karijesa, kamenca, kakva je higijena i da li postoji potreba za nošenjem proteze.

   

„ Ovakvim pregledima  bolesti zuba mogu se primetiti i lečiti pre nego što se razviju u ozbiljnije stanje. Rana dijagnostika omogućava blagovremeno lečenje i sprečava dalje komplikacije. Takođe, konstatuju se i različiti oblici nepravilnog rasta i razvoja zuba, pa se  pravovremeno reaguje i dete upućuje specijalisti ortopedije vilica” – kaže  stomatološkinja dr Katarina Milutinović- Pavlović.

   

Sistematski stomatološki pregledi su odlična prilika da  deca obiju savete o pravilnoj oralnoj higijeni,  o pravilnom pranju zuba četkicom, korišćenju konca za zube i ishrani. Ova edukacija je ključna za održavanje zdravlja zuba i desni kod kuće.

“Deci obavezno savetujemo pranje zuba dva puta dnevno po dva minuta, čišćenje koncem i upotrebu paste sa fluorom. Veoma su važni i zdrava ishrana, puno voća i povrća, izbegavanje slatkiša, gaziranih sokova i grickalica i naravno, redovni  dolasci kod nas”– dodaje doktorka.

   

Mlečni zubi kod dece u najranijem dobu takođe zahtevaju prevenciju, negu i lečenje kako bi se sprečila pojava hroničnih infekcija, na vreme suzbio kod dece strah od zubara, ali i da bi se funkcija varenja održavala na pravi način.

“Najveći problem je što roditelji ne dovode decu na sanaciju mlečnih zuba, smatrajući to nepotrebnim jer se oni ionako menjaju. Međutim, lose stanje mlečnih zuba može da bude preduslov da se brzo pokvare i prvi stalni zubi” – ističe dr Pavlović.

Pandemija corona virusa uzela je svoj danak i u zdravlju zuba kod nekoliko generacija dece jer u vreme njenog trajanja nije bilo preventivnih sistematskih pregleda. Prema podacima, to je jedan od glavnih uzroka lošeg stanja zuba kod dece sedmog razreda osnove škole i prvog razreda srednje škole. Ali,  ovakav vid prevencije ipak daje vidljive rezultate.

“ Nakon sistematskih pregleda, 70 posto dece dodje na sanaciju kvarova i lečenje bolesnih zuba, poprave način pranja zuba i održavanja higijene usne duplje, prihvate nošenje proteze. I što je najvažnije, nastave da dolaze  na preventivne kontrole van redovnih sistematskih pregleda” – rekla je dr Katarina Pavlović, stomatološkinja sokobanjskog Doma zdravlja, na kraju razgovora za Banjski Žurnal.

Ovaj podak je obećavajući, deci je najvažnije usaditi dobre navike od samog početka i naučiti ih šta znači održavati higijenu svojih zuba i redovno odlaziti kod stomatologa.

Svi mediji koji preuzimaju vesti ili fotografije sa našeg portala dužni su da jasno navedu izvor. U slučaju prenosa integralne vesti, obavezno je dodati izvor i postaviti link ka originalnom članku. Hvala što poštujete autorska prava i doprinosite transparentnom informisanju!